пятница, 3 июня 2011 г.

"Менти" тікають з МВС

Купить футболку с надписью

21 лютого стало відомо, що скандально відомий своїми "планами щодо порушень" начальник ДАІ Бердянська, був не звільнений, а пішов на пенсію. Подібна практика не нова - за останні місяці МВС України покинуло значна кількість співробітників. Притому, значна частина з них "тікає" таким чином від адміністративної та пенсійної реформ. Верховна рада, тим часом, готує наймасовішу за останній час амністію...

Міліцейські біженці

В кінці грудня Україна переживала не тільки судовий процес проти екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко та екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, але й процес масового відходу з посад співробітників Міністерства внутрішніх справ України. Причиною цього була ініційована урядом пенсійна реформа. Міліціонерів злякало те, що якщо раніше при виході на пенсію за вислугою років їм належало вихідну допомогу в розмірі від 60 до 100 тисяч гривень, то після реформи ця сума зменшиться до 30 тисяч гривень. Та й на пенсію можна буде йти, прослуживши на п'ять років довше, ніж тепер. Ось і потягнулися "силовики" на пенсійні хліба. Як повідомляє "КП", кількість співробітників МВС, які шукають роботу, за останні місяці зросла у 8 разів. Як повідомив виданню портал hh.ua, найбільшу активність в пошуку роботи проявляють ті претенденти, останнім місцем роботи яких зазначене міліція. Більше третини від всіх резюме представників правоохоронних органів написали нині безробітні "даішники" і "ДП С-ники". "В обласному ДАІ близько 20 чоловік зібралися "на вихід". Віддають перевагу йти по-хорошому, не чекаючи на звільнення", - цитує "Сегодня" високопоставленого правоохоронця з УВС Одеської області. "Ще багато "старих" йдуть з райвідділів міліції. Залишається лише молодь і ті, хто сидить на "хлібних місцях", - говорить правоохоронець. На кінець 2010 року рапорти про відставку подали вже більше 8 тисяч чоловік. "Людей також лякає ще те, що пенсійна планка служби буде виплачуватися пізніше на 5 років, ніж вона виплачується зараз. І тому ця невизначеність, на жаль, спонукає людей писати рапорти. Якщо це пройде - на жаль, ми втратимо і тих професіоналів, які сьогодні є ", - визнає заступник міністра внутрішніх справ Василь Фарінник.

Однак самі, хто звільнюються, про своє рішення не жалкують. Багато хто з них йшли до міліції заради стабільного соціального забезпечення, впевнена директор рекрутингової компанії HeadHunter.Ua Марина Маковій. "Багато хто, влаштовуючись на роботу в правоохоронні органи, сподівалися, що вони "заживуть" на пенсії", - говорить вона. "І ті з них, хто прийшов в органи саме тому, більше не бачать себе в структурах МВС", - цитує її слова "КП". Тепер же ні пенсії, ні раннього виходу на неї немає. Та й керівництво МВС вже заявило про намір скоротити чисельність міліції. "Виконуючи зараз вказівки президента, ми йдемо на масштабне скорочення органів внутрішніх справ. З 296 тисяч (осіб) зараз після реформи залишиться 200 000 правоохоронців", - відзначає Фарінник. "Головний міліціонер" пояснює необхідність скорочення нестачею коштів. "МВС фінансується на 40%, тому збільшення бюджету міліції на 8 відсотків наступного року - це не великі гроші. Враховуючи, що будуть скорочення, одна тіль ки виплата вихідної допомоги з'їсть основну частину", - говорить міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов. З урахуванням же режиму загальної економії та пенсійної та адміністративної реформ, нескладно здогадатися, що розмір вихідної допомоги буде явно зменшений. То чи не краще піти "по здоров'ю" або "за вислугою", і одержати належну компенсацію та пенсію, ніж дотягнути до скорочення, отримавши набагато меншу компенсацію і ніякої гарантії спокійної старості. На пенсію йдуть навіть "ідейні" співробітники, які "ревно" виконували службовий обов'язок міліціонери. Такі, як, наприклад, командир взводу ДАІ полковник В'ячеслав Федоров - людина, в якій журналісти впізнали одного з начальників Бердянської державтоінспекції, який роздавав "плани на порушників" "даішникам". Водночас, Верховна рада готує амністію, яка є найбільшою за минулі роки...

З "дядів Степ" у "Солов'ї-Розбійники"?

Українська міліція останніми роками явно не користувалася любов'ю співвітчизників. За даними опитування Центру Разумкова, оприлюдненими в грудні 2010 року, лише 9,3% українців підтримують вітчизняних "дядів Степ". Окремі дії міліції підтримують 30,9% опитаних, а ось не підтримують правоохоронців взагалі більше половини - 50,6% опитаних. І для цього є вагомі причини - ще у вересні 2010 Могильов заявив: після його приходу на посаду в міліції виявили більше 400 злочинців. Кількість міліціонерів, які переступили закон зростає щодня. Причини прості і зрозумілі: убога (якщо не злиденна) зарплата рядових міліціонерів, напружений, практично ненормований графік, через який добровільно служити в органи йдуть деякі. Як результат - катастрофічно низькі вимоги до потенційних правоохоронців, що в підсумку виливається в значну кількість злочинів серед співробітників МВС. У ЗМІ вже перестали бути рідкістю матеріали про "перевертнів у погонах". І ці люди будуть серед тих, хто пішли з МВС через реформи. І вони, як, втім, і всі екс-міліціонери, стануть перед непростим вибором: де працювати далі.

Незважаючи на оптимістичні заяви чинного уряду про покращення життя, насправді ситуація в українському суспільстві продовжує залишатися досить напруженою. У січні Державний комітет статистики вкотре надав досить песимістичні дані з безробіття - всього лише за один місяць його рівень зріс на 7,4% - тобто до 585,6 тисячі осіб. І це тільки офіційно! Насправді ж, яка кількість реальних безробітних в українському суспільстві не знає ніхто: багато тих, хто втратили роботу через проблеми з майбутнім працевлаштуванням не хочуть ставати на облік. Однак й офіційні дані приголомшують - на 10 робочих місць в середньому припадає близько 90 чоловік! І це в період, коли зростають ціни на продукти, ЖК послуги та багато іншого. У результаті - зростання злочинності. "На 10 тисяч чоловік було 683 заяви про злочини в 2010 році. Для порівняння - в 2009 - 625 заяв", - запевняє заступник голови комітету у боротьбі з організованою злочинністю і корупцією народний депутат Геннадій Москаль. І ця т енденція буде прогресувати. Адже армію безробітних поповнять і... колишні ув'язнені. Верховна рада України готує рекордну за кількістю відпущених на свободу ув'язнених амністію. "Випустити цих людей, допустимо. А їм забезпечили житло, соціальний захист, їм гарантують роботу? Ні. Куди вони підуть? Вони підуть грабувати, красти", - прогнозує Москаль. І допомогти в цій "нелегкій справі" їм цілком можуть ті, які вміють використовувати зброю, мають необхідні навики та фізичну підготовку, знають, як втекти від переслідування і непогано розбираються в казуїстиці вітчизняного законодавства та специфіки служби правоохоронних органів - екс-міліціонери. "Що таке скоротити 100 тисяч міліціонерів? Більша частина з них, визнаємо щиро, це люди, які вміють стріляти, навчилися брати хабарі і заробляти не за рахунок служби державі, а за рахунок чогось іншого, аморального. Вони посилять кримінальний світ. Це на користь суспільству? Ні", - вважає глава парламентського комітету з питань націонал ьної безпеки і оборони Анатолій Гриценко. В Україні й так досить сильний злочинний світ. "На сьогоднішній день близько 50 тисяч злочинців перебувають в розшуку. Це ціле місто, яке просто не бачить вітчизняна міліція. Або не хоче бачити", - говорить Москаль. І водночас влада робить усе, щоб цей світ поповнювався потенційно небезпечними особами - екс-силовиками.

Так, скорочення міліції необхідно. Але можна його провести так, як це зроблено в Грузії - за рахунок скорочення підняття зарплату іншим. І підняти так, щоб співробітник отримував не 150-300 доларів, як в Україні, а від 700 доларів. І необхідно радикально змінити правила прийому на роботу. У Грузії результат подібних реформ відомий: довіра до поліції становить 82%. "Це дуже високий показник, яким можуть похвалитися хіба що скандинавські країни, де професія поліцейського дуже популярна", - хвалить своїх підлеглих міністр внутрішніх справ Грузії Вано Мерабішвілі. Можна піти й іншим шляхом - просто змусити багатьох міліціонерів піти у відставку, а решту лякати зростанням безробіття. Чим буде загрожує другий варіант, покаже найближче майбутнє.

Борис Рудь